فرمانداری خور و بیابانک
خانه
جندق

جَندَق شهري در حاشيه جنوبي دشت كوير ايران مي‌باشد. شهر در شمال‌شرقي استان اصفهان با 34°0′ شمالي 54°25′ شرقي واقع شده است.

جندق از توابع شهرستان خور در 350 كيلومتري شمال شرقي اصفهان قرار دارد. موقعيت جغرافيايي آن عرض 33:56:23 شمالي و طول 54:21:29 شرقي ارتفاع آن از سطح آبهاي آزاد1213 متر مي‌باشد. جندق از شمال به كوير بزرگ، از غرب به كوير ريگ جن و سلسله كوه‌هاي جندق، از جنوب به بياباتهاي اطراف خور و از شرق به حاشيه جنوبي دشت كوير محدود مي‌شود.

شهر جندق در زمانهاي گذشته در مسير شاه راه ارتباطي كاروان گذر جندق به بيدستان قرار داشته و كاروانهايي كه از سمت جنوب ايران قصد عزيمت به ري و شمال كشور را داشته‌اند، قبل از عبور از درياي كوير در جندق اتراق مي كرده‌اند.

سون هدين كوير نورد بزرگ سويدي در كتاب كويرهاي ايران به نام جندق اشاره كرده و 2 روز را قبل از عزيمت به طرود در جندق سپري كرده است. در حال حاضر جندق محور ارتباطي اصفهان-نايين-جندق-دامغان-مشهد است و مسافراني كه از اصفهان و شهرهاي جنوبي ايران قصد عزيمت به مشهد را دارند از اين محور استفاده مي‌كنند.

اين شهر قدمتي بيش از هزار سال دارد و قلعه خشتي باستاني در شمال آن مربوط به دورهٔ ساساني مي‌باشد. جمعيت شهر جندق حدود5000 نفر است. زنان بيشتر به قالي بافي مي‌پردازند كه معروف به قالي نفيس ناييني است و مردان در توليدي‌هاي آجر ساختماني، ساختمان سازي در سطح شهرستان، مرغداري، دامداري و تاحدودي كشاورزي و.. كار مي‌كنند. روستاي زيباي مصر از توابع جندق در40 كيلومتري شمال شرق واقع است كه بخاطر طبيعت خاص آن و آسمان پرستارهٔ كويري و ماسه‌هاي روانش جذابيت زيادي براي توريست‌هاي داخلي دارد. يغماي جندقي؛ شاعر بزرگ فارسي زبان در دوران قاجاراست كه سراينده غزليات عاشقانه و هزليات شيرين و مرثيه‌هاي سوزناك در رثاي حسين بن علي (ع) است. خانه اين شاعر بزرگ در قسمت قلعهٔ جندق واقع است. 

تاریخ به روز رسانی: 1394/06/30
تعداد بازدید: 9127
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به فرمانداری خور و بیابانک میباشد.