فرمانداری خور و بیابانک
خانه
سفرهاي سون هدين
اولين سفر 1893 - 1897

سومين سفر هدين به آسيا اولين سفر بزرگ وي محسوب مي شود. در سال 1893 از روسيه به قصد شناخت نواحي شمالي تبت و هيماليا راهي مشرق زمين شد. به منظور شناسايي آسياي مركزي، فلات پامير و قرقيزستان كنوني را پشت سر گذاشت. وي نواحي شمالي تبت را در نورديد و به عنوان نخستين كاشف غربي سعي بر صعود به قله 7500 متري مشتاق آتا (Mustagh Ata) نمود كه بدليل عدم وجود امكانات كافي موفق نشد.

در ادامه سفر به سمت شرق وارد صحراي تاكلاماكان شد و از اين صحراي مخوف عبور كرده و به رود ختن رسيد. در اين سفر سخت فقط دو نفر همراه داشت. در نواحي شمالي تاكلاماكان اقدام به نقشه برداري از Lop Nor ، يا درياچه سرگردان، نمود. وي دريافت كه اين درياچه با طغيان و فروكش رودهايي كه به آن مي ريزند، جابجا مي شود. وي در سال 1897 پس از عزيمت به پكن، ماحصل كشفيات خود را در قلب صحراهاي چين به اطلاع منابع باستانشناسي آن كشور رسانيد. سپس اقدام به تاليف دو كتاب پيرامون سفر خود نمود.سفر دوم 1889 - 1902

در سال 1889 به منظور تكميل كشفيات خود بار ديگر به Lop Nor در چين عزيمت كرد. در سال 1900 موفق به كشف شهر باستاني لولان شد. بدين ترتيب پرده از اسرار بسياري در باره راه ابريشم برداشته شد. وي در اين سفر موفق به دستيابي به لهاسا نشد و با نقشه برداري از فلات پامير سفر خود را به پايان برد. در سال 1902 به سوئد بازگشت و كتابها و مقالاتي بي نظيري از كشفيات خود منتشر كرد.


سفر سوم 1905 - 1908

هدين سفر سوم خود را در سال 1905 به منظور شناسايي صحراهاي ناشناخته ايران و تبت از تهران به سمت هندوستان آغاز كرد. وي كه مجذوب طبيعت صحراها شده بود، اين سفر را تماما به منظور زمين شناسي و توپولوژي نواحي صحرايي ايران و تبت آغاز نمود و يافته هاي او در اين سفر عاري از اطلاعات باستانشناسي است.

وي در ايران اقدام به نقشه برداري از دشت كوير، درياچه هاي نمك، كوير لوت و صحراهاي شرق ايران نموده و سپس وارد هندوستان و تبت شده و اقدام به نقشه برداري از فلات تبت نموده و همچنين رشته كوههاي ترانس هيماليا (Transhimalaya) رابراي اولين بار شناسايي و نقشه برداري نمود. وي در سال 1908 سفر خود را به پايان برد و ماحصل اين سفر را در سه جلد سفرنامه و 9 جلد كتاب علمي به ثبت رسانيد.

سفر چهارم 1927 - 1935

هدين در سفر چهارم خود به آسيا در سالهاي 1927 تا 1935 مغولستان، شمال تبت و ديگر نواحي را درنورديد، وي در اين سفر تعدادي از دانشمندان و دانشجويان را از كشورهاي چين، سوئد و آلمان با خود همراه كرد. وي در اين سفر هشت سال متمادي در نواحي بكر شمال غربي چين و مغولستان بسر برد و انبوه اطلاعات گردآوري شده را در قالب كتابها و مقالات بسيار منتشر نمود.

يك جلد از سفرنامه هاي وي كه به سفر از صحراهاي ايران اختصاص دارد به فارسي نيز ترجمه و با نام "كويرهاي ايران" منتشر شده است. اين كتاب با ترجمه روان و تصاوير و نقاشي هاي متعدد كه بدست هنرمند هدين ترسيم شده است، پس از 100 سال همچنان بهترين مرجع براي شناخت نواحي كويري ايران است. سون هدين در سال 1952 در استكهلم در گذشت.
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/08
تعداد بازدید: 10531
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به فرمانداری خور و بیابانک میباشد.