فرمانداری خور و بیابانک
خانه
حجت الاسلام فاطمي

تولد

مرحوم فاطمي مردي بزرگ ،سيدي والامقام و صاحب فضايل و كرامات مرحوم آيت الله العظمي سيد علي اكبر موسوي(معروف به ميرزا علي اكبر بزرگ) و مادري پاكدامن و حافظ كل قرآن مرحوم سكينه ملا قاسم(سپهري)در تاريخ 1320 هجري قمري مطابق با 1280 هجري شمسي در روستاي دور افتاده اي از بخش خورو بيابانك به نام روستاي بياضه محل شهادت امامزاده حضرت ابا محمد ابراهيم ابن عبدالله بن موسي الكاظم به دنيا آمد .دوران طلبگي

بعداز كسب مطالعات مقدماتي در همين روستا شهرستان يزد را براي گذران دوران طلبگي انتخاب كرد و راهي اين شهر شد و در حوزه مصلي تحصيلات خود را آغاز نمود4سال در نزد علماي بزرگ به كسب علوم و معارف قرآني و مقدمات كلي عربي پرداخت و به تشويق و ترغيب اساتيد دوران تحصيلات سطح و لمعه را تمتم كرده و تلمذ نموده و به محل زادگاه و سكونت مادرش يعني روستاي رباط پشت بادام بازگشت.

تحصيلات حوزوي و عالي را در استان خراسان و شهرستان مشهد مقدس را ثقة الاسلام فاطمي در مشهد مقدس خراسان رضوي در مدرسه ميرزا جعفر معروف به (مدرسه فاضله جعفري)كه هم اكنون به دانشگاه علوم اسلامي رضوي مبدل گرديده است ادامه داد اين مدرسه در صحن عتيق قرار دارد مدت 17 سال درس خود را در اين حوزه تمام كرد و بعد از كسب مدارج علمي و مدارك حوزوي در آن زمان از علماي طراز اول به حساب مي آمد و در عداد مجتهدين مسلم قرار گرفته و معروف به آيت الله فاطمي گرديد و بعدا راهي تهران شد و در مدرسه عالي شهيد مطهري وابسته به دانشگاه تهران در سال 1317در رشته معقول و منقول(الهيات و معارف اسلامي) موفق به اخذ درجه ليسانس در رشته معقول و منقول شد كه جزو نفرات اول تا سوم در ايران به شمار مي آمد كه در اين رشته موفق به گرفتن اين مدرك تحصيلي شده بود. آقاي فاطمي (ره) پس از اخذ مدارج و مدارك بالاي علمي و فقهي رهسپار زادگاهش شد و از رفتن او از خور 35 سال مي گذشت كه دوباره به وطن مي آمد. طي دعوت مردم و بزرگان خوروبيابانك نامبرده پيشواي روحاني و امام جماعت خور شد و مشغول ارشاد و راهنمايي مردم به راستي و درستي گرديد. و بيش از 30 سال هادي راستين اين جماعت خدايي بود. وي از نظر فن بيان و وعظ و سخنراني در درجات عالي به سر مي برد به طوريكه احكام و علوم ديني را به صورتي بيان مي فرمودند كه حتي براي پيرمرد ها و پير زن هاي بي سواد و كودكان هم قابل فهم بود.

نامبرده از حضرات عظام : بروجردي ، امام خميني ، ميلاني ، حكيم و ... اجازه تام داشت و نماينده تام الاختيار ايشان در منطقه خوروبيابانك بود. ودستخط بعضي از اين مراجع موجود مي باشد.

در يكي از موارد براي ساخت مسجدي در خور نامه اي به آيت الله گلپايگاني نوشته مي شود كه ايشان در جواب چنين مرقوم مي فرمايند: «جهت هر گونه برنامه اي به نماينده اينجانب در خور آقاي عبد الحميد فاطمي مراجعه فرماييد» .

آيت الله سيد عبد الحميد فاطمي در مرداد ماه 1354 شمسي مصادف با نيمه شعبان از دار دنيا رحلت نمودند و طبق وصيتش در حسينيه زادگاهش (روستاي بياضه) به خاك سپرده شدند. روحش شاد و يادش گرامي باد.هفتم محرم

آمدن جمعي از مردم خوروبيابانك به روستاي رباط پشت بادام براي بردن مرحوم فاطمي به قريه خور :

با وجود مخالفت هاي شديد سرانجام با ماشيني كه از روستاي خور افرادي كه هم اكنون همگي فوت كرده اند نظير مرحوم افشار،مرحوم محمد دارا اميني ،مرحوم امين و مرحوم حاج اسماعيل مقيمي ،مرحوم هنري و يغمايي و بعضي ديگر بالاخره موفق شدند پدرم را با همسر و اولادش در شب هفتم محرم از حسينيه حضرت ابوالفضل (ع)روستاي رباط پشت بادام براي ارشاد و هدايت مردم خور با خود ببرند. مرحوم پدرمپس از اقامت در خور با وجود فعاليت هاي ديني و شرعي و فرهنگي و عمراني همچنان در ارتباط با مردم زادگاه خود بودند و نسبت به حل و فصل مسائل حقوقي و شرعي و پذيرايي از آنها اهتمام داشتند.

جريان ازدواج قبل از مراجعت و هجرت به خور :

آيت الله فاطمي با فرزند ارشد مرحوم آيت الله ميرزا ابو نواس ثقفي(ره) دخترش به نام عين الحياه خانم ثقفي فرزند عالمه اي از اين مرد بزرگ كه در روستاي بياضه و مناطق معروف به آيت الله العظمي ميرزا ابو نواس ثقفي قدس سره الشريف بود ازدواج نمود .

همسرش عين الحياة از حافظان قرآن كريم مي باشد و تمام واجبات و حتي مستحبات ديني را به خوبي انجام داده و مي دهد و مستجاب الدعوه و مايه افتخار فاميل ثقفي و موسوي و فاطمي است خداوند او را سلامت دارد و در پناه قرآن محفوظ نگه دارد. آمين يا رب العالمين.فعاليت هاي اجتماعي و فرهنگي در منطقه كويري

اما فعاليتهايي كه در ضمن انجام مراسم نماز جماعت در شهر كنوني خور انجام داده به صورت خلاصه مي نويسيم :

فعاليت هاي ديني و امور شرعي

منبرهاي آقاي فاطمي (ره) كه جز آخرين عالم در مجلس روضه خواني چه در مسجد و چه در حسينيه خور بود شبيه به حوزه درس بود به صورتي كه به طور مرتب هر روز بخشي از معارف اسلام را تحليل و تشريع مي نمود و احكام فقهي و تفسير علوم قرآني حديث و تاريخ اسلام را به صورت خيلي واضح و ساده براي مردم كه اغلب و اكثرا بي سواد بودند بيان مي نمود و با حافظه قوي كه مردم اين روستاي حاشيه كوير داشتند مسائل اسلام را گوش داده و به خوبي فرا مي گرفتند كه الان بعد از 30 سال و اندي اكثرا مسائل ديني خود را مي دانند و آگاهي كامل دارند و هم به خوبي عمل مي كنند .فعاليت ها و اعمال حقوقي - شرعي و اسلامي

در آن زمان چون در شهر خور دادگاهي نبود كه مشكلات مردم اعم از مشكلات خانوادگي يا اجتماعي آنها را حل و فصل نمايد عموم مردم با اعتمادي كه به وي داشتند و پايبند و به اصول شرعي هم بودند به منظور حل اختلافات خود نزد آقاي فاطمي در طبقه فوقاني منزلش آمده و احكام شرعي و دعاوي ملكي و حقوقي خود را پرسيده و بعد از گرفتن جواب مناسب با مصالحه و آشتي از خانه اش خارج مي شدند و در اين مورد از آقاي فاطمي بسيار راضي بودند.

وي با سعه صدر و گشاده رويي و با پذيرايي با چايي و خرما و شيريني از آنها ،آنها را به خوبي به حضور مي پذيرفت و حتي خيلي از افراد را كمك مالي هم مي نمود، علاوه بر فعاليت هاي ديني و امور شرعي ايشان در مدت اقامت در خور مردم را به انجام فعاليت هاي عمراني مانند حفر قنوات و امور كشاورزي و تعمير و باز سازي مساجد و حسينيه و ساختن آب انبار تشويق مي كردند كه از جمله بايد به تعمير و باز سازي مسجد عرب ها و بناي آب انبار موسوم به همت اشاره كرد .تاليفات و دستنوشته ها

1. تفسير و تحقيق كامل پيرامون آيه شريفه 23 از سوره ابراهيم اين كتاب تفسير 30 جلسه كامل و با روضه خواني و اتمام در هر جلسه در 400 صفحه تحت عنوان شجره طيبه اصلها ثابت و فرعها في السماء كه هنوز چاپ نشده است

2. كتاب ثمره ايمان در بيش از 50 صفحه كه اين كتاب هم هنوز به چاپ نرسيده است و اميد واريم هر دوي اين كتاب ها به كمك خير خواخاهان مسلمان و مومن و پيرو خط اسلام ناب محمدي(ص) به چاپ برسد انشاء الله تعالي.

3. كتابي در علم و حساب و منطق حدودا 100 صفحه كه به صورت دست نوشته است و همه اينها فعلا نگهداري مي شود ولي فعاليتي توسط هيچ فردي براي چاپ و انتشار كتب و نوشته جات اين مرد روحاني و رباني كه واقعا با چشمان ضعيف و كم ديد با زحمت زياد كه حاصل عمرش محسوب مي شود و در كتابي ديگرتحت عنوان جنگ فاطمي نوشته شده همچنان مانند يك ارمغان و تحفه و هديه الهي از اين روحاني بزرگ نزد كساني كه از وراث مرحوم فاطمي اند نگهداري مي شود .

اميدواريم خداوند آنها را ياري كند تا بتواند تمام اين تاليفات را همراه با دست نوشته ها چاپ كنند. انشاء الله.اساتيد و علماي طراز اول در رابطه با تحصيلات مرحوم آيت الله فاطمي در طي كسب مدارج عالي از علوم و معارف اسلامي

1. استاد مرحوم مغفور آيت الله زاده خراساني فرزند مرحوم آيت الله العظمي حاج ملا محمد كاظم خراساني مرجع تقليد و صاحب كتاب كفايه الاصول.

2. استاد مرحوم حاج آقا حسين قمي مجتهد معروف و مرجع تقليد كه درس خارج را به مرحوم پدرم تدريس نموده است ايشان بعد از جريان كشف حجاب رضا خان . جريان مسجد گوهر شاد به عراق تبعيد و در كربلاي معلي همجوار با سالار شهيدان ابا عبد الله الحسين (ع) مدفون گرديد.

3. استاد آيت الله العظمي حاج آقا ميرزا مهدي اصفهاني در دروس خارج فقه و اصول و اخلاق.

4. استاد مرحوم اديب نيشابوري

5. استاد بديع الزمان فروزانفر در عرفان اسلامي و مثنوي مولانا

6. استاد آيت الله حاج شيخ حسين علي اصفهاني (در علوم رياضي و علم نجوم).

اشعار مورد توجه آيت الله فاطمي

حاصل عمرم سه سخن بيش نيست خام بودم پخته شدم سوختم

مولاناآن كس كه بداند و بداند كه بداند اسب شرف از گنبد گردون بجهاند
آن كس كه نداند و نداند كه نداند در جهل مركب ابدالدهر بماند

آن كس كه نداند و بداند كه نداند لتگان خرك خويش به منزل برساند
آن كس كه بداند و نداند كه بداند آگاهش نماييد كه در خواب نماند

هر كه را عقل دادي پس چه ندادي هر كه را عقل ندادي پس چه دادي
خدايا چنان كن سرانجام كار تو خوشنود باشي ما رستگار
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/08
تعداد بازدید: 11728
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به فرمانداری خور و بیابانک میباشد.