فرمانداری خور و بیابانک
خانه
بزرگان خور
چند تن از بزرگان خور :
از شاعران و نويسندگان معاصر ولايت خوروبيابانك استاد حبيب يغمايي مدير و صاحب مجله يغما است كه بنيانگذار فرهنگ و آموزش و پرورش خوروبيابانك است. خدمات علمي و فرهنگي وي بسيار است كه دراينجا به بعضي از آنها اشاره مي‌شود:

بنيانگذار اولين مدرسه‌ي خور در سال 1305 كه در آن تاريخ بسياري از شهرهاي ايران فاقد مدرسه بودند، احداث و افتتاح كتابخانه خور با اهداء بيش‌از 6000 جلد از كتاب‌هاي شخصي‌اش به سال 1349 شمسي.

تأليف و تصحيح بسياري از كتابها: فردوسي و شاهنامه، تصحيح كليات سعدي با همكاري محمدعلي فروغي، گرشاسب‌نامه اسدي طوسي، ترجمه تفسير طبري در 7 جلد و ديوان شعر سرنوشت و ...

و مهمتر از اينكه قريب به هفتاد سال است كه شعر روباه و زاغ او در كتب ابتدايي تدريس مي‌شود.

در رابطه با واعظين و روحانيون منطقه مي‌توان از آيت اله لسان الحق طباطبايي، آيت اله شيخ علي فقيهي، و آيت‌اله سيد عبدالحميد موسوي فاطمي (ره) نام برد كه هريك از ايشان خدمات شايان و قابل توجهي جهت مردم منطقه انجام و يا توصيه به انجام آن نموده اند. در بين اين افراد آقاي فاطمي (ره) بيش از 30 سال امام جماعت و پيشواي روحاني خور بوده كه مردم را به راستي و درستي ارشاد مي‌نموده است. احداث حوض انبار «همت» كه هم‌اكنون در ميدان ايثارگران خور قرار گرفته از نظرات وي بود و باتوجه به اينكه با همت مردم بنا شده بنام حوض«همت» معروف مي‌باشد.
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/08
تعداد بازدید: 10676
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به فرمانداری خور و بیابانک میباشد.