فرمانداری خور و بیابانک
خانه
اقليم اقتصادي

كشاورزي و دامداري :
شالوده اقتصادي اين منطقه را كشاورزي و حرف وابسته به آن، صنايع دستي وخدمات تشكيل مي دهد. مهمترين توليدات كشاورزي اين محل در درجه اول خرما سپس گندم وجو، آفتابگردان، زعفران، پنبه، شلغم، چغندر معمولي، ارزن، سبزيجات واز محصولات سر درختي پسته، انار، انجير، وزيتون قابل ذكر است.تنها محصول خرماي اين بخش مازاد بر نياز است وبه ذكر شهرستان ، مركز استان وديگر شهرها صادر مي گردد. انواع واقسام خرما در اين محل پرورش داده مي شود كه عبارتند از كرماني ، پنجه عروس ، خارك، قسب، خدشكن، سم شكن، كلويژن وغبره محل اصلي پرورش خرما روستاهاي گرمه، عروسان، بياضه، مهرجان، وشهر خور است در اين منطقه خرماي گرمه از ديگر نقاط مرغوبتر و از شهرت خاصي برخوردار است.

از قديم مردم اين منطقه به دام پروري و كشاورزي اشتغال داشته ، محدوديت ها و دشواريهاي طبيعي چون كمبود باران ، حاصل خيز نبوده ، خاك كشاورزي و دام پروري را چندان گسترش نداده.

مهمترين ركن كشاورزي پرورش نخل بوده است كه متأسفانه در سرماي شديد سال 1386 نخيلات از بين رفته است و هم اكنون دولت مشغول بازسازي نخلستان است. در سال هاي اخير كشت پسته و زعفران جايگزين كشت هاي غير اقتصادي شده است.

صنايع دستي
صنايع دستي گذشته چون ، كرباس بافي ، جاجيم ، گليم و ... راه زوال پيموده و از سال 1342 قاليبافي جايگزين آن شده است.

معادن
شهرستان خوروبيابانك از لحاظ ذخاير زيرزميني بسيار غني است ومعادن مهم اين بخش عبارتند از: اورانيم، سرب و روي، بتنونيت، سنگ گچ، نمك، فيروزه، ذغال سنگ، تالك، ميكاي و انواع سنگهاي تزئيني كه تعداد زيدي معادن سنگ مرمر در جنوب و غرب اين بخش نظير معدن احرار، فراز معادن و معاذي، حسن سوخته و غيره فعال و استخراج مي گردد . هم اكنون بيش از 25 معدن فعال در منطقه وجود دارد .

مهمترين ركن اقتصادي منطقه مي تواند استخراج معدن باشد.

مهمترين سرمايه گذاري در بخش پتاس است كه معادن آن در شرق خور يكي از مهمترين معادن كشور است و تعداد بسياري از جوانان را به خود جذب كرده است.

معدن گل سرشور : سال هاست كه مردم منطقه از آن براي شست وشوي سر از آن بهره برداري مي كرده اند . در سال هاي اخير بهره برداري از آن براي مصارف صنعتي و استفاده آن در چاه هاي نفت است و به خارج از منطقه صادر گرديده است .
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/08
تعداد بازدید: 10644
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به فرمانداری خور و بیابانک میباشد.