فرمانداری خور و بیابانک
خانه
قلعه ها
قلعه هاي تاريخي منطقه خور

قلعه جندق:اين قلعه ي چند هزار ساله هنوز هم داراي ساكنيني است كه پدرانشان پشت در پشت، بيش از ده قرن در آن زيسته اند.مردم محل مي گويند كه اين قلعه زندان انوشيروان بوده است وليكن بافت قلعه حكايت از كاربري بهتر و ديگري دارد.شايد در گوشه اي از آن زندان وجود داشته است وليكن كاربرد اصلي آن سكونت مردم بوده است اين قلعه هزار تويي از كوچه ها وخانه هاست. هر كوچه به كوچه هايي منتهي مي شود و در هر كوچه چندين خانه هست. خانه ها كوچك ولي كاملند. هر خانه داراي دو اتاق، يك حياط خلوت، يك چاه و يك محل ويژه براي براي تنور و دست آس است.

يغماي جندقي بزرگ ترين شاعر دوران قاجار و معاصر ناصرالدين شاه اهل اين محل بوده است. آثاري از خانه او هنوز برجاست.

قلعه بياذه : قدمت آن به پيش از اسلام مي رسد . ناصر خسرو در سفرنامه خود از آن ياد كرده و مدتي نيز در آن بيتوته كرده است. اين قلعه داراي اتاقك هاي كوچك و بزرگ است كه مردم هنگام ناامني در آن مسكن مي گرفته اند .

. پيرامون قلعه خندقي عميق حفر كرده اند كه هنوز بر جاي است. در گوشه و كنار قلعه هنوز ظروف سفالي كه قرن ها مورد استفاده ساكنان آن بوده است، پراكنده اند. قلعه داراي دو طبقه است كه فضاي درون آن حكايت از كاربرد مسكوني آن دارد اما خندق اطراف آن بيانگر جنبه تدافعي قلعه نيز مي باشد.

قلعه گرمه : در مسيري كه از جاده مهرجان به چوپانان (يا بالعكس) حركت كنيم گرمه يكي از مناطق زيباي و ديدني شهرستان خوروبيابانك است. در اين روستاي زيبا قلعه اي استوار و كهن باقي مانده است درجنوب با دروازه اي متواضع به آرامي از تازه وارد استقبال مي كند. اما در سمت شمال با ديوارهاي بلند و مستحكم عظيم و شگفت انگيز و مهيب از خود به نمايش مي نهد. اين قلعه احتمالا متعلق به دوره ساسانيان است و همچون تمام قلعه هاي كاربرد دوگانه اي داشته است يعني هم مسكوني بوده و هم دژ دفاعي.

قلعه ايراج: ايراج يكي از از روستاهاي ييلاقي خور و بيابانك است كه در جاده مهرجان _ چوپانان قرار دارد. اين روستا در دامنه كوهي كم ارتفاع قرار گرفته، بالاي كوه قلعه اي كوچك ساخته شده كه زيربناي آن قديمي است كه در ادوار مختلف بناي آن تغيير كرده است . علت ويراني آن اين است كه در سال 1337 هجري رمضان خان آنجا را پايگاه خود قرار داد و قرايي به دستور احمد قوام قلعه را به توپ بستند . بنا شدن قلعه بر فراز بلندي بر جنبه تدافعي آن افزوده است .
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/08
تعداد بازدید: 10647
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به فرمانداری خور و بیابانک میباشد.